FZSW-132/4 132kv Polymer Station Post Insulators
Material: Polymer Station Post Insulators
Structure: Post Insulator
Usage: High Voltage Power Transmission, Insulation, Electrical Installation
Connection Method: Flangs
Certification:ISO9001, ISO14001, ISO45001
Product Introduction
 composite line post insulator
Polymer station post insulators
Products Parameters
polymer line post insulator
DIMENSIONS:Height: 1245±20 mm.
Min. Dry Arcing Distance: 1100 mm.
Min. Creepage Distance: 3000 mm. Diameter Of The Rod: 070 mm.
Number Of Sheds: 23.
Polymer station post insulators raw materials:
1. End-fitting:
1.1 Material: Cast Iron Or Cast Steel, Hot Dip Galvanized.
1.2 Minimum thickness of the galvanization: 86μm.
2. Core
2.1 Material: Epoxy & Glass Fiber.
2.2 Diamter: 070mm.
3. Weather sheds:3.1 Material: HTV Silicone.
3.2 Color: Grey.
ELECTRICAL: Rated Voltage: 132 kV. Lightning Impulse Withstand Voltage: 650 kV. Power Frequency Withstand Voltage (Wet 1 Min): 275 kV. Standard: IEC 61952.
Item Requirement Measured Valued
Hardness (shore A) ≮50 65~70
Tensile strength (Map) ≮4 4~6
Failure elongation (%) ≮150 ≮180
Tearing strength (kN/m) ≮10 (right angle sample) 12~15
Volume resistivity (Ω.m) 1X1012 3~8X1012
Puncture strength (kV/mm) Alternating current ≮22 ≮30
Tracking and erosion TMA4.5,erosion depth≯2.5mm TMA4.5, erosion depth <0.8mm
Flammability (Grade) FV-0 FV-0
Composite Insulator Features
  • Wide selection of metal end fittings
  • Reliable mechanical and electrical performance
  • Lightweight for easier installation
  • Shed design minimizes insulator length per kV rating
  • Resistant to shock and vibration
  • Good resistance to leakage marking and erosion
  • Full range of silicone insulators
  • Quality designed and manufactured by ISO9001 and ANSI C29.18
Quality Control:
composite line post insulator
Submit Drawing or Parameters for Design & Quotation
Hot Tags: FZSW-132/4 132kv Polymer Station Post Insulators, China, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, for sale, 33kV composite polymer pin insulator, post type insulator, horizontal line post insulator, 69kV Composite Deadend Insulators, Composite Braced Line post Insulator, Silicone Rubber Tension Insulator