FXBW-66/120 Polymer Suspension Insulator
Model NO.:FXBW-66/120
Size of Bearing Capacity:70KN
Certification:ISO9001
Color: Gray, Red, Customized
Minimum Dry Arc Distance:1070mm
Min. Creepage Distance:3440mm
Specified Mechanical Load(Sml)(Scl):120kn
End Fitting: Eye & Eye
Rod Diameter:18mm
Standard: IEC 61109
Product Introduction
product-1060-318
66kV composite tensile insulators offer several advantages for power transmission applications.
Technical Parameters
Typical Line Voltage
(kV)
Section Length
(mm)
Dry Arcing Distance
(mm)
Leakage Distance
Specified Mechanical Load
(SML, kN)
Routine Test Load
(RTL, kN)
1min. Power Frequency Withstand Voltage
(Wet) (kV)
Lightning Impulse Withstand Voltage
(kV)
66 1290±15 1070 3440 120 60 140 325
1. Polymer insulators are available in different strengths and connectors.
2. The following electrical data are applicable to 220kV vertically installed corona ring-free composite line pillar insulators. It is recommended that corona rings be installed on Wuhan power lines with voltages of 220kV and above.
3. Other section lengths and pollution flashover distances are available.
4. All dimensions, tolerances and testing are within the limits permitted by IEC or ANSI standards.
5. All dimensions are in millimeters (mm). Please indicate if units are inches and pounds.
6. We can customize the design according to the end user's requirements.
Features
Item
Requirement
Measured Valued
Visual examination
Fuchsine,grey or white,
no obvious mechanical admixture.
Vulcanized sillion rubber
with dense and smooth cutting surface.
Ok
Hardness (shore A)
≮50
65~70
Tensile strength (Map)
≮4
4~6
Failure elongation (%)
≮150
≮180
Tearing strength (kN/m)
≮10 (right angle sample)
Volume resistivity (Ω.m)
1X1012
3~8X1012
Puncture strength (kV/mm)
Alternating current ≮22
≮30
Tracking and erosion
TMA4.5,erosion depth≯2.5mm
TMA4.5, erosion depth <0.8mm
Flammability (Grade)
FV-0
FV-0
Company Profile
High-Performance High Voltage Power Line Service Rated Voltage 66kv Composite Suspension Insulator
Sound Testing Equipment
The company is equipped with a 1000kV AC test transformer, 1800kV impulse voltage generator, and a 2000kN automatic tensile testing machine, along with well-equipped physical and electrical laboratories.
Advanced Manufacturing Equipment
Hot Tags: fxbw-66/120 polymer suspension insulator, China, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, for sale, 25kV Composite Deadend insulators, 45kV Composite Pin Insulator, 110kV Composite Suspension Insulator, Tension insulators, Polymer suspension insulator, Tension insulator for electrified railway